Gran Canaria pre každého

Zopár rád

O tom, že ľudia sú na Gran Canarii veľmi príjemní a majú sklon k zľahčovaniu vecí sa popísalo už veľa. Je však niekoľko vecí, na ktoré si dávajú pozor. Prečítajte si preto pár slov o tom, čo by ste nemali na Gran Canarii robiť. Sú to veci, za ktoré vám hrozia pokuty alebo prípadne aj väzenie.


Šoférovanie v “žabkách”

Veľa turistov si to neuvedomuje, ale riadenie motorového vozidla v tzv. “žabkách” a sandáloch je proti predpisom. V predpisoch sa vyslovene hovorí, že je zakázané riadiť motorové vozidlo takým spôsobom, ktorý narúša slobodu pohybu vodiča, výhľad vodiča a dobrý kontakt vodiča s motorovým vozidlom. Práve “žabky” sú považované za bránenie voľnému pohybu nôh vodiča pri ovládaní pedálov a môžete za to dostať pokutu až 200 Eur. Týka sa to samozrejme aj šoférovania na boso. Taktiež je počas jazdy zakázané jesť, piť alebo používať mobilný telefón s výnimkou pevného umiestnenia ako navigácia. Jazda pod vplyvom alkoholu a drog je taktiež zakázaná, španielska polícia vás môže vyzvať nie len na test použitia alkoholu ale aj psychotropných látok.


Prednosť pre chodcov

Ďalšia z vecí, na ktoré turisti pri šoférovaní zabúdajú, je absolútna prednosť pre chodcov na prechodoch pre chodcov. Vo všeobecnosti je zaužívaná prax, že vodič zastaví pred prechodom pre chodcov v momente, ak má pocit, že chodec bude chcieť prejsť na druhú stranu. V reálnom živote sa vám tak stane, že idete vyhodiť do smetného koša pri prechode napríklad cigaretovú krabičku a autá už zastavujú.


Rušenie jašteríc

Na Gran Canarii sú jašterice, najväčšie skutočné jašterice na svete, chráneným druhom. Chránené sú pre svoju jedinečnosť. Nie je dovolené sa ich dotýkať alebo ich chytať. Platí to aj v prípade, ak sa vám napríklad zatúlajú do bungalovu. V takomto prípade to oznámte personálu, oni už budú vedieť, čo s tým spraviť.

Gran Canaria, Gallotia Stehlini
Gallotia Stehlini, alebo veľká kanárska jašterica, je ohrozeným druhom. Vyskytuje sa iba na území Gran Canarie. Patria k mimriadne chránenému živočíšnemu druhu.

Pitie na ulici

Pitie alkoholu na ulici aj z fliaš zabalených napríklad v papierovom vrecku je taktiež zakázané. V praxi sa však toto nariadenie moc neuplatňuje. Veď počas skoro každodenných fiest na ostrove by bol za chvíľu celý ostrov vo väzení.


Spanie na pláži

Prespávanie na plážach je zakázané na celom ostrove. Veľa miestnych toto pravidlo počas veľkonočných a letných prázdnin ignoruje, ale polícia robí v posledných rokoch početné záťahy a dáva pomerne vysoké pokuty dokonca aj na odľahlejších plážach, ako napríklad GüiGui.


Kúpanie v noci a fajčenie na pláži v oblasti Mogán

V okrese Mogán bolo v posledných rokoch zavedených viacero pravidiel práve kvôli nedisciplinovaným turistom. Na všetkých plážach v okrese Mogán platí v noci zákaz kúpania. Všetky hlavné pláže v oblasti (Mogán, Amadores, Puerto Rico a Taurito) boli zároveň rozdelené na fajčiarske a nefajčiarske zóny.


Kúpanie v Charca de Maspalomas

Charca de Maspalomas sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti neďaleko majáka Maspalomas, v blízkosti viacerých hotelov ako aj pri ceste z autobusu na pláž Maspalomas. Vzhľadom k tomu, že lagúna je domovom mnohých endemických rastlín a vtákov, je zakázané prekročiť vyznačenú hranicu rezervácie (označená kolmi a lanom) ako aj kŕmiť ryby z promenády. Je absolútne neprípustné, s hrozbou vysokej pokuty, v lagúne plávať alebo sa kúpať.

Gran Canaria, Charca Maspalomas
Charca Maspalomas sa nachádza v chránenom území Duas Maspalomas. Určite sa nepokúšajte v tomto jazere okúpať. Prísny postih očakávajte aj za rybolov.

Psy na pláži

Psy akéhokoľvek vzrastu sú na plážach Gran Canarie zakázané. Týka sa to akéhokoľvek pohybu, nie len voľného. Výnimkou sú tri pláže. Jednou je pláž Bocabarranco v Jinamar a dve malé pláže sa nachádzajú v oblasti Agüimes – Los Tres Peos a El Cuervito.


Kladenie ohňa v lese

Nakoľko na Gran Canarii sú vzhľadom na sucho borovicové lesy veľmi náchylné na požiare a zároveň sú domovom mnohých ohrozených druhov, ako napríklad pinka kanárska, platí zákaz akéhokoľvek kempovania, táborenia a kladenia ohňa na celom ostrove. Výnimkou sú iba riadne označené a miestnou správou schválené miesta. Avšak najmä v letnom období je nutné počítať častokrát so všeobecným zákazom kladenia ohňa, čo sa týka aj takýchto oficiálnych táborísk.


Rybolov bez povolenia

Technicky vzaté, pre rybolov na Gran Canarii potrebujete povolenie. Lov rýb na jazerách a priehradách bez povolenia (mesačné povolenie stojí 5,- Eur) radšej ani neskúšajte. Čo sa týka rybolovu na mori, tak tento predpis sa v súčasnej dobe pri turistoch nevynucuje. Avšak pozor, niektoré z rýb a ďalších morských tvorov vyskytujúcich sa vo vodách okolo Gran Canarie sú chránené a nesmú sa vôbec chytať alebo zbierať. Patria medzi ne napríklad oranžové hviezdice, morské koníky, ostnaté štvorzubce a viacero ďalších. Je tiež nutné rešpektovať všetky pravidlá pre minimálnu veľkosť. Pokiaľ však pre rybolov zvolíte niektorú z profesionálnych agentúr, určite vás na všetko upozornia.